MFF kedvezményezetti infóblokk keretes

Horgászrendek

2024.évi horgászrend

on . Beküldve: Horgászrendek

2024.évi Horgászrend

1 / 2-1/ 2023. sz közgyűlési határozat

A Kőszegi Sporthorgász Egyesület (továbbiakban: KSHE) közgyűlése, a horgászat jogi szabályozását figyelembe véve, az országos horgászrenddel összhangban az egyesület tavain folytatott sporthorgászat rendjét az alábbiak szerint szabályozza. E szabályok elősegítik a horgászat céljának érvényesülését: a sportszerű eszközökkel és módszerekkel történő horgászatot, a kifogott hallal való ésszerű kíméletes bánásmódot, a szabadidő kulturált eltöltését, az egészséges kikapcsolódást a természetben. A horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a mindenkor hatályos halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény és a 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet az irányadó.

  1. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
  1. Horgászni a KSHE kezelésében lévő vízterületeken az jogosult, aki a horgászat során személyazonosításra alkalmas okmánnyal, érvényes állami horgászjeggyel és fogási naplóval, magyar horgászkártyával, valamint KSHE által kiállított, érvényes területi (éves, napi) engedéllyel rendelkezik.
  2. Az ellenőrzésre jogosult személyek (hivatásos halászati őr, társadalmi halőr, rendőr és más, ellenőrzésre jogosult hatósági személy, valamint az egyesület által felhatalmazott személy) felszólítására ellenőrzésre át kell adni a horgászatra jogosító okmányokat, és lehetővé kell tennie a horgászeszközök és a zsákmány megvizsgálását.
  3. A halászati őrök járművet a működési területükön feltartóztathatnak, átvizsgálhatnak, ha alaposan feltételezhető, hogy abban jogellenesen megszerzett halzsákmány van.
  4. A faj szerinti tilalom alá eső, vagy a méretkorlátozással védett halfajok esetében a meghatározott méreten aluli és/vagy feletti kifogott halat, valamint a természetvédelmi célból védett halfajokat, illetve azt a faj szerint tilalom alá nem eső és méretes halat, amelyet a horgász nem kíván megtartani, haladéktalanul és kíméletesen kell a vízbe visszahelyezni. Ha valahol sorozatosan méreten aluli hal akad horogra, a halállomány kímélése érdekében helyet vagy módszert kell változtatni. Ez akkor is indokolt, ha szabályosan horgászva is sorozatosan kívülről akad halba a horog.
  5. A vízszennyezés, halpusztulás esetén a horgász kötelessége, hogy arról haladéktalanul tájékoztassa az egyesület vezetőségét, vagy a halászati őröket/társadalmi halőröket.
  6. Foglalt, etetett hely érvényesítésére – 7. pont kivételével - lehetőség nincs. Érkezési sorrendben, a szomszédos horgászt nem zavaró módon lehet a helyeket elfoglalni.
  7. Tilos a vízi és vízparti növényzetnek a horgászhely fenntartásához elengedhetetlenül szükséges mértékét meghaladó csonkítása, irtása; a partvédelmi létesítmények megbontása, engedély nélküli építése. A horgász kizárólag tiszta horgászhelyen kezdheti meg a horgászatot. Köteles a horgászhelyét tisztán tartani és azt a horgászat befejeztével tisztán hátra hagyni.
  8. A horgászat során a horgásznak rendelkezni kell megfelelő méretű merítőszákkal.
  9. Drót tartószák és damilos merítőszákfej használata tilos.
  10. A Csónakázó tó északnyugati részén az oszlopok, bóják által határolt területen, valamint a csónakkölcsönző nyitva tartása alatt, a csónakstégen tilos a horgászat. A Téglagyári tavon, horgászstég, horgászállás létesítése a vezetőséghez benyújtott írásos kérelem alapján, vezetőségi határozat birtokában lehetséges. A horgászstégen a vezetőség által kiadott stéghasználati engedéllyel rendelkező horgász horgászhat. A jogosult távollétében, a horgászstégen érkezési sorrendben más horgásznak is engedélyezett a horgászat.
  11. Az egyesületi közgyűlések és közösségi munkák idején, és a vezetőség által közzétett időszakban az egyesület tavain horgászni tilos!
  12. A horgász sötétedés után köteles horgászhelyét folytonosan megvilágítani oly módon, hogy az jól látható legyen, és másokat ne zavarjon.
  13. Az egyesület vizein - a tulajdonosi döntés értelmében - fürödni tilos!
  14. A Csónakázó tó mellett sátorozni csak horgászat céljából, a horgászat időtartamára, a tó körüli gyalogút külső (tóval ellentétes) oldalán, a tó északi oldala kivételével (ott az út és a tó között is lehet), az egyéb tűzvédelmi, közegészségügyi stb. szabályokban foglaltaknak megfelelően lehet. A sátor, a horgászfelszerelés, a horgászhely foglalása nélkül, maximum két óra időtartamra hagyható el. A Téglagyári tó mellett a sátor elhelyezése bárhol lehetséges.
  15. Gépjárművel parkolni csak a kijelölt parkolóhelyeken lehet.
  16. Gépi meghajtású járművet, a halgazdálkodási szolgalmi jog érvényesítésére kiadott engedéllyel rendelkezők kivételével, a tavak parkolóján túl beindítani, a motort üzemeltetni tilos.
  17. Mágneshorgászat a Csónakázó tó ki- és befolyó területén tilos.
  18. Esetleges balesetekért, károkért az egyesület felelősséget nem vállal.
  1. A HORGÁSZAT RENDJE
  1. A területi jeggyel, napijeggyel rendelkező

1.1. felnőtt horgászok egyidejűleg két készséggel (bottal), készségenként legfeljebb 2 horoggal,

1.2. ifjúsági horgászok egy készséggel (bottal) legfeljebb 2 horoggal,

1.3. a gyermekhorgász egyidejűleg egy készséggel (bottal), egy horoggal, 8 éves korig csak úszós készséggel, fenekezős készséggel 12. életévét betöltve horgászhat. A 8-12 év közötti gyermekhorgász csak eredményes házi vizsga után horgászhat fenekezős készséggel.

1.4. Felnőtt és ifjúsági horgász egész évben pergethet, gyermekhorgásznak a pergetés tilos.

1.5. A tavakon csónakból horgászni tilos.

1.6. Az egyesület vizeinek partján tilos halat pucolni!

1.7 A Téglagyári tavon csak a Kőszegi Sporthorgász Egyesület állami horgászvizsgával és éves területi jeggyel rendelkező tagja, vagy tiszteletjeggyel rendelkező horgász horgászhat.

1.8. Turista állami horgászjeggyel rendelkező horgász egyidejűleg egy készséggel (bottal), egy horoggal horgászhat.

1.9. A horgászati időn kívül, illetve a kíméleti időben horgászkészséggel a vízparton tartózkodni tilos!

  1. HORGÁSZATI ÍDŐ:

2.1. Éves területi jeggyel:

mindkét tavon:                                                               január 01-től – december 31-ig 00.00 órától - 24.00 óráig,

2.2. Napijeggyel, sport napijeggyel:

Csónakázó tavon :                                                          február 1-től – október 31-ig 06.00 órától 20.00 óráig

                                                                                        november 01-től – december 31. 06.00 órától - 18.00 óráig.

  1. MÉRETKORLÁTOZÁSOK, TILALMI-, KÍMÉLETI IDŐK:

3.1. A fajlagos tilalmi időszak, kifogható méret-tartomány, naponta kifogható maximális mennyiség a hatályos jogszabályokban foglaltakkal azonosak, az alábbi kivételekkel:

- Pontyra az egyesület tavain nincs általános tilalmi idő!

- Pontyot 50 cm (napijeggyel 45 cm ) felett kötelező visszaengedni (nem vihető el)!

- Amurt 40 cm alatt, valamint 70 cm felett kötelező visszaengedni (nem vihető el)!

- Keszeg (valamennyi fajtáját) 30 cm felett kötelező visszaengedni (nem vihető el)!

- Csuka 45 cm mérettől fogható, vihető el.

- Egész évben tilos elvinni a koi pontyot, compót, balint.

3.2. Kíméleti idők:

- Békés hal, ragadozó hal telepítésének időpontját követően a vezetőség kíméleti időt állapíthat meg.

- Fogási korlátozásról a vezetőség az egyesület honlapján, hirdetőtáblákon és más lehetőségeket kihasználva a tagságot a lehető legszélesebb körben tájékoztatja. Amennyiben a közzététel megtörtént senki nem hivatkozhat az ismeret hiányára.

  1. FOGHATÓ/ELVIHETŐ MENNYISÉGEK:

A KSHE kezelésében lévő vízterületeken Nemes hal megfogalmazás alatt a hatályos jogszabályokban foglalt kifogható méret-tartománnyal védett halfajták (márna, ponty, balin, compó, harcsa, csuka, sebespisztráng, menyhal, fogassüllő, kősüllő), továbbá az amur értendő. Egyéb hal megfogalmazás alatt a hatályos jogszabályban foglalt kifogható méret-tartománnyal nem védett halfajták értendők, a kapcsolódó jogszabályokban védett és fokozottan védett természetvédelmi szempontból jelentős halfajok, körszájúak, valamint nem fogható őshonos halfajok kivételével.

Az egyesület kezelésében lévő vízterületeken kifogható maximális mennyiség, területi jegytípus bontásban az alábbiak:

4.1. Éves felnőtt KSHE területi jeggyel rendelkező horgászok (méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével):

- napi 2 db nemes halat (éves szinten a váltott területi engedély szerinti 10 db vagy 20 db)

- napi 3 kg egyéb halat (évi 10 kg egyéb hal, kivétel busa és törpeharcsa, amelyeket korlátozás nélkül lehet elvinni) foghatnak /vihetnek el az egyesület vizeiről.

4.2. Éves ifjúsági KSHE területi jeggyel rendelkező horgászok (méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével):

- napi 1 db nemes halat (éves szinten a váltott területi engedély szerinti 5 db)

- napi 3 kg egyéb halat (évi 7 kg egyéb hal, kivétel busa és törpeharcsa, amelyeket korlátozás nélkül lehet elvinni) foghatnak /vihetnek el az egyesület vizeiről.

4.3. Éves KSHE területi gyermekjeggyel rendelkező horgászok (méret, tilalmi korlátozás alá nem eső halfajok kivételével):

- napi 1 db nemes halat (éves szinten összesen 3 db nemes halat)

- napi 3 kg egyéb halat (évi 4 kg egyéb hal, kivétel busa és törpeharcsa, amelyeket korlátozás nélkül lehet elvinni) foghatnak /vihetnek el az egyesület vizeiről.

4.4. Napijeggyel rendelkező horgászok 1 db 30-45 cm testhosszúságú pontyot vihetnek el a Csónakázó tóból.

A napijegy egyéb hal elvitelére nem jogosít, egyéb halat a kifogás után azonnal vissza kell helyezni a vízbe, az nem tartható meg. Ragadozó halra a Csónakázó tavon csak műcsalival horgászhatnak.

4.5. Sport napijeggyel rendelkező horgászok halat nem vihetnek el. Ragadozó halra csak műcsalival horgászhatnak. Turista állami horgászjeggyel rendelkező horgász csak sport napijeggyel horgászhat.

4.6. Nem adható ki napijegy annak, akinek a Kőszegi Sporthorgász Egyesület vízterületein elkövetett jogsértés miatt, a halászati hatóság jogerős végzésében megállapította vétkességét, a jogerőre emelkedéstől számítva 2 évig.

4.7. A napijegy kiadását az egyesület vezetősége korlátozhatja.

4.8. A horgászat során az elvitelre szánt, vissza nem engedett halat, a horgász köteles életben tartani, de később fogott más hallal kicserélnie tilos. A vissza nem engedett nemes halat, a fogási naplóba, a horgászat folytatása előtt köteles bejegyezni a horgász, becsült kerekített súly, hó, nap, óra, perc feltüntetésével. Az egyéb halat a horgászat befejezésekor kell a fogási naplóba bejegyezni.

4.9.Területi jegy újra váltása esetén, az igénybe nem vett hal mennyisége nem vihető át.

4.10. A fogási naplót az engedélyes legkésőbb a tárgyévet követő év február 28. napjáig, de legkésőbb a tárgyévi állami horgászjegy kiváltásáig köteles leadni. Késedelmes leadás esetén a vonatkozó jogszabályban meghatározott szankciót követően adható ki állami horgászjegy a tárgyévre.

III. JOGKÖVETKEZMÉNYEK

A horgászattal kapcsolatos jogszabályok valamint a jelen horgászrendben foglaltak megsértése fegyelmi eljárást von maga után. Jogszabálysértés esetén, arról a szükséges intézkedések érdekében az illetékes jogkörrel rendelkező szervet is értesíteni kell.

Kapcsolat

KŐSZEGI SPORTHORGÁSZ EGYESÜLET

9730 Kőszeg Kossuth Lajos utca 3.

posta: 9730 Kőszeg, Pf 25.

info@koszegitavak.hu  koszegitavak@gmail.com

 

Bálint Péter elnök 06-30/986-1660

Németh László titkár 06-30/958-3204

Kovács Béla gazdasági felelős, halászati őr  06-20/281-3340

ifj Rába Attila környezetvédelmi felelős, halászati őr 06-30/454-1181

Fider Tamás ifjúsági és sportfelelős,halászati őr 06-20/573-6417

Orbán Balázs tógazda (Csónakázó tó) 06-20/575-3448

Klobetz Gergely tógazda ( Téglagyári tó) 06-20/429-1599

Rólunk

Kőszeg legnagyobb civil szervezeteként működünk 1973 óta. Horgász egyesületként elkötelezett, néha már már harcos, ugyanakkor reális, mértéktartó természet- és környezetvédők vagyunk. Egyesületünkben és két tavunkon szívesen látunk mindenkit, aki ezen célokat magáévá tudja tenni és egy jól működő, rendezvényekben, programokban gazdag egyesület tagja szeretne lenni, vagy egyszeűen csak jól akarja magát érzeni. 

team1
team2
team3
team4
team5